• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Domain Backorder Nedir?

  • 4 hafta 
  • 74
  • 7 Ekim 2019 • 11:50 • Updated
Domain Backorder Nedir?

Backorder Nedir?

Backorder kelime anlamı olarak “Ön Sipariş” anlamına gelmektedir. Kayıt edilebilir duruma gelecek olan domainleri sizin adınıza kayıt etme hizmetine Domain Backorder denilmektedir. Kısacası düşecek durumdaki domainleri yakalama hizmetidir.

Domainler süreleri uzatılmadığında belirli bir müddet sonra silinme sürecine girerler, yani yeniden herkese açık kayıt edilebilir duruma gelirler.

Backorder sizin adınıza hızlı davranarak domaini yakalama hizmetidir. Bu hizmet ilk zamanlar müşteri adına domain kayıt etme modeli olarak hayata geçse de ilerleyen yıllar da domain firmaları için başlı başına bir iş kolu haline gelmiştir.

Domain backorder hizmeti satın almış olmanız domainin size ait olacağı anlamına gelmemektedir. Eğer sizden başka da aynı firma üzerinde backorder yapanlar olmuş ise domain ihaleye çıkmaktadır. İhale de backorder yapanlar arasında en yüksek teklifi veren kişi domaine sahip olur.

Backorder Hizmeti Neden Kullanılır?

  • Kayıt etmeyi düşündüğünüz domain sizin için önemli ise başkaları tarafından kayıt edilemesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Boşa düşecek olan domaini takip etme şansınız ya da vaktiniz olmayabilir.
  • Genellikle değerli domainler firmalar tarafından backorder yapılıp satışa çıkarılmaktadır. Yüksek fiyatlar ödememek için kendiniz backorder yaparak domaine sahip olma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Backorder Hizmeti Nasıl Ücretlendirilir?

Backorder hizmeti için başlı başına bu iş için uzmanlaşmış firmalar olsa da Hosting ve Domain firmaları da bu hizmeti sunmaktadırlar. Çeşitli firmalar da farklı ücretlendirme seçenekleri sunulmaktadır. Bazı firmalar backorder ücretini peşin olarak talep etmekte bazıları ise backorder işlemi başarılı olursa ödemeyi talep etmektedir. Başarısız işlemler de ise bazı firmalar ücret iadesini ödeme yöntemi ne ise aynı şekilde yapmakta bazı firmalar ise bu bakiyeyi hesap bakiyesi olarak iade etmektedir. Örneğin; Natro ve Godaddy firmaları backorder ücretlerini önceden tahsil edip işlemler başarısız olur ise ücret iadelerini kullanılabilir hesap bakiyesi olarak hesabınıza aktarıyorlar.

Yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı Backorder yapacağınız firmanın şartlarını önceden öğrenerek işlem yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Şu an için başarı oranı en yüksek olan ve en fazla kullanılan backorder firması DropCatch.com’dur. Bu Firma üzerinden örnek verecek olursak backorder hizmeti başarılı olup domaine sizden başka backorder yapan kişi olmaz ise yani domain ihaleye çıkmaz ise domaini satın almak için ödeyeceğiniz tutar $59 olarak ücretlendirilir. (Önce Yakalama Sonra Ödeme)

Backorder Ne Zaman yapılır?

Backorder için en uygun zaman domainin silinme aşamasına geçtiği PendingDelete sürecidir. Bu süreç domainin silineceği son 5 günlük süreyi ifade eder. Yaptığınız whois sorgusunda eğer Domain Status/Durumu PendingDelete olarak belirtiliyorsa backorder işlemini başlatabilirsiniz. Whois sorgusunda son güncelleme tarihi PendingDelete sürecinin ne zaman başladığını ve ne kadar süresi kaldığını ifade etmektedir.

Örnek verecek olursak;

Kalan Gün: -76
Domain Durumu: PendingDelete
Son Güncelleme: 19.09.2019

Yukarıdaki örneği göz önüne alırsak domain 19/09/2019 tarihinde PendingDelete durumuna geçmiş bu tarihten sonraki 5 tam günü tamamladıktan sonra yani 5. günü bitirdiği için gün bazında 6 olarak hesaplayıp güncelleme tarihine 6 gün eklediğimizde 25/09/2019 tarihinde -81. günde domain yeniden alınabilir duruma geçecektir. 19/09/2019 – 25.09.2019 bu tarihler arasında backorder işlemini başlatabilirsiniz.

Her uzantının düşme tarih ve saatleri farklıdır yukarıda ki örnek .com uzantı için verilmiştir. Başka uzantılar için kendi araştırmanızı yapabilirsiniz. Zaten bir çok firma domainin backorder için uygun olup olmadığı bilgisini paylaşmaktadır.