• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Domain Transfer Şartları Nelerdir?

  • 3 hafta 
  • 35
  • 22 Eylül 2019 • 20:53 • Updated
Domain Transfer Şartları Nelerdir?

Domain Transfer Şartları Nelerdir?

Firmalar arasında domain transferi yapabilmek için ICANN kurallarına göre bazı şartları yerine getirmek gerekir. Eğer bu şartları taşımıyorsanız domain transferiniz başarısız olacaktır.

1. Transfer edeceğiniz domainin kayıt süresinin üzerinden en az 60 gün geçmiş olmalıdır.

2. Domaini başka bir firmaya transfer etmişseniz firma değiştiği için başka bir firmaya transfer edebilmek için en az 60 günlük süreyi mevcut firma da tamamlamanız gerekmektedir.

3. Domain kayıt (contact) bilgileri üzerinde değişiklik yaparsanız 60 günlük süre yeniden başlar. Kısaca domaine sahip olan kişinin en az 2 aylık süreyi doldurması gerekmektedir.

4. Domain contact bilgilerinizdeki değişiklik firma içi transferlerde de olabilmektedir. Firma içi transfer yaparken bazı domain firmaları size “domain iletişim bilgilerim aynı kalsın. ya da iletişim bilgileri transfer edilen hesabın bilgileri ile değiştirilsin.” seçeneğini sunarlar. Eğer transfer edeceğiniz hesabın bilgileriyle değişmesini onaylayarak firma içi transferi gerçekleştirirseniz domaini transfer ettiğiniz kişi domain bilgileri değiştiği için ancak 60 gün sonra başka firmaya transfer edebilir.

5. Domaini gönderen ve alan her iki tarafında yönetici epostasına erişimi olmalıdır. Her iki tarafında transferi onaylaması gerekmektedir. Eğer domain size ait ise yani eposta adresi aynı ise transfer onay epostaları sadece size gelecektir.

6. Domainin bitiş süresine en az 10 gün kalması işinizi sağlama almanızı sağlar. Bazı kayıt firmaları süresi dolduktan sonra 12 güne kadar transfere ve yenilemeye izin verse de bazı firmalar süresi dolduktan sonra izin vermemektedir. Transfer de domaini gönderen taraf gelen epostayı onaylamaz ya da geç onaylayabilir transferi red etmediği sürece 5-7 gün sonra transfer otomatik gerçekleşeceği için bu süreyi de göz önünde bulundurmalısınız.

7. Aksi bir durum söz konusu olmadıkça her iki tarafa da gelen transfer epostaları onaylanırsa transfer işlemi aynı gün gerçekleşecektir.

8. Transfer edilecek domainin transfer kilidi kapalı duruma getirilmelidir.

9. Transfer kodu (EPP Kodu, Auth Code, Transfer Auth Key) erişilebilir durumda olmalıdır. Domain yönetim panelinden erişilemiyor ise domain firmasından talep edilebilir.

10. Domain gizlilik koruması açık ise kapatılmış olmalıdır. Bu özellik bazı firmalarda transfer kilidi kapalı duruma getirildiğinde otomatik kapatılır fakat kontrollerinizi yapmanızda fayda var.

Transfer işlemi 7 gün içerisinde onaylanmalıdır. Eğer her iki taraftan biri bu işlemi onaylamaz, süresini geçirir ya da red ederse transfer gerçekleşmez.

*Transfer konusunda bazı istisnai uygulamalar da bulunan firmalarda bulunmaktadır; Directnic firması domain transferi için 5 günlük bekleme süresini zorunlu tutmaktadır. Domain sahibine transfer epostası onaylı şekilde gönderilip bilgilendirilme yapılmaktadır. 5 günün sonunda domain sahibinin firmaya herhangi bir itirazı olmaz ise transfer otomatik onaylanmaktadır.